PROželvy (PROSAZ pro želvy)


Zdravotně postižení pomáhají přírodě, Konkrétně ŽELVÁM. Zdravotně postižení se spojili, aby ukázali, že přírodu může chránit každý. Konkrétně pomáhají chránit kriticky ohrožené druhy MOŘSKÝCH ŽELV V INDONÉSII.

PROSAZ, z. ú. je organizace pomáhající zdravotně postiženým žít normálně. Zapojuje je do běžného života zajištěním přímé péče, nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit a zaměstnáváním v chráněných dílnách. Tam pracují hlavně zdravotně znevýhodněné osoby s invalidním důchodem a právě tito lidé, kteří sami potřebují pomoc a podporu se rozhodli, že chtějí sami pomáhat měnit svět k lepšímu. A jde jim to skvěle! Dokazují, že pomoci může opravdu každý. Stačí si vybrat problém, který je Vám nejbližší a krok za krokem pravidelně pomáhat. Zdravotně postižení z Chráněných dílen PROSAZ chtějí pomoci přírodě a kriticky ohroženým živočichům – vybrali si mořské želvy.

Mořských želv totiž dramaticky ubývá. Vědci tvrdí, že některé druhy mohou vyhynout do dvaceti let. Z tisíce nakladených vajíček přežije do dospělosti pouze jedna želva. Přes to, že je to zakázané zákonem, turisti jedí v restauracích želví vejce a místní z želv za živa nad ohněm strhávají krunýře, aby z nich udělali suvenýry. Želvy se zamotávají do odpadu v moři a pletou si plovoucí igelitové sáčky se svou přirozenou potravou – medúzami. Mořským želvám už 15 let pomáhá Češka – bioložka Hana Svobodová vedoucí programu Chráníme mořské želvy, kterému se díky hlídání pláží před pytláky již podařilo zachránit přes 2.200.000 vajíček ohrožených mořských želv a malé želvy vypustit do moře.

Na podporu projektu se zdravotně postižení rozhodli šít hračky ve tvaru želvy, vyrábět svíčky a mýdla s motivem želvy, ale i potravinové sáčky z biobavlny. Tím chtějí zdravotně postižení upozornit i na problémy s plasty a jiným odpadem a poukázat na snadné řešení – minimalizaci vzniku odpadu znovupoužíváním látkových obalů. Cílem je i zvýšit informovanost o situaci želv a možnostech jak v ČR i na cestách může každý pomoci. Výrobky podporující tento projekt najdete na prodejnách Chráněných dílen PROSAZ, e-shopu, ale i na pravidelných prodejních akcích, kde mají Chráněné dílny PROSAZ stánek se svými ručně dělanými výrobky.

První společnou akcí je Koncert pro želvy 19.9.2019 od 19:19h v Hostinci Na staré Vozovně, Na staré Vozovně Patočkova 4, 162 00 Střešovice, Praha.

Koupí některého z výrobků pomůžete hned 3x! Minimalizujete odpad, pomůžete mořským želvám (podpoříte hlídání pláží před pytláky, vzdělávání dětí v Indonésii a rozvoj místních obyvatel, tak aby minimalizovali odpad a chovali se lépe k přírodě), pomůžete i zdravotně postiženým v ČR žít normálně, dělat v chráněných dílnách práci, která má smysl a díky které dokazují, že pomáhat přírodě může opravdu každý!

Tisková zpráva ke stažení